Snad ještě žádný obraz nebyl tak prozkoumáván tolik jako známá Mona Lisa od nejznámějšího umělce se jménem Leonardo da Vinci.
Otázkou ale zůstává, zda malíř tuto ženu namaloval záhadným způsobem schválně anebo ne . Mona Lisa je tak záhadná, že se lidé ještě půl tisíciletí po vzniku obrazu ptali na různé otázky. Jednou z nich, která asi napadnou každého, kdo uvidí obraz z blízka, je, proč nemá Gioconda obočí.
Vysvětlení by mohlo být v tom, že si jej vytrhala, ale vzhledem k tomu, že obraz vznikl na začátku šestnáctého století, je to velký nesmysl. Logičtěji spíše zní, že umělec chtěl, aby vynikla kolem očí hra světla a stínu. Možné je ale i to, že umělec prostě zapomněl.
Další záhadou je, kdo je vlastně obraze zvěčněn. Ani v tomhle není do dnešní doby jasno. Slavný portrét byl přisuzován mnohým ženám, které v té době žily ve Florencii. Jednou z teorií dokonce bylo, že se může jednat o muže v ženské podobě. Nejbláznivější vysvětlení je asi to, že se jedná o samotného umělce.
Určitě každého zaujme to, že je žena na obraze odvrácena od diváka, ale zároveň je natočená tak, aby jej pohledem sledovala. Divák z obrazu tedy nabývá dojem, že dáma z obrazu kamsi odchází. Nejvíce diskutovaný je ale úsměv dámy na obraze. Pokud se podíváte letmo, úsměv možná ani nezaregistrujete. Člověk se musí podívat lépe. Koutky se poté jakby pohnou.
Právě úsměv je to, co vede badatele k tomu, aby vymýšleli všelijaká vysvětlení.
Některá vysvětlení jsou logická a jiná zase na pokraji šíleností. Podle některých pozorovatelů žena trpěla nejspíše ochrnutím obličejových svalů. Podle jiných zase poruchou štítné žlázy. Jeden japonský lékař dokonce přišel s tím, že měla Gioconda velmi krátce před infarktem. Škoda že samotný malíř o těchto vysvětleních neví. Pokud by měl totiž smysl pro humor, určitě by se více než dobře pobavil.