Lidé i rodiny mající čtyřnohého přítele pravděpodobně rok co rok řeší ten samý problém – kam nebo komu zvířátko svěřit po dobu dovolené? Psí hotely jsou často drahé, a nikde nenajdete záruku, že zde bude o mazlíčka dobře postaráno. Existuje ale i jiná alternativa, ke které se poslední dobou kloní víc a víc lidí. A to vzít pejska na cestu s sebou.
Toto rozhodnutí sice na první pohled vypadá lákavě, a především jednoduše, ale má svá úskalí. Cestování se psem je v mnoha aspektech jiné, než výlet bez něj. A není to jen o zabalení dostatku granulí, hraček, a vyřešení dopravy. Krom těchto věcí by si lidé měli dát pozor na několik specifických oblastí, na které se často zapomíná. Níže si můžete přečíst podrobnější informace o nejčastějších z nich.
1) Čip
Dle platné veterinární legislativy musí být pejsek vydávající se za hranice v rámci EU za účelem neobchodního přesunu označen mikročipem. Majitel je dále povinen mít u sebe jeho pas, ve kterém je číslo mikročipu uvedeno. Pokud pejsek není opatřen čipem a pas nemá, nezoufejte – může Vám ho vystavit Váš veterinář, dost často i na počkání.
Mimo Evropskou unii mohou být pravidla pro transport psa do dané země ještě přísnější, proto je dobré si v dostatečném předstihu před odjezdem specifické požadavky zjistit.
2) Platná očkování a ochrana proti místním nemocem
Očkování proti vzteklině musí mít zvíře potvrzené v pasu, z čehož vyplývá, že musí být očkováno po jeho vystavení, a zároveň minimálně 21 dní před odjezdem. Velká Británie, Irsko, Finsko a Malta navíc požadují i provedení odčervení v rámci intervalu 120 – 24 hodin před odjezdem.
Zajistit zvířeti ochranu před ektoparazity je vhodné nejen z hlediska jeho pohodlí, ale i proto, že komáři i další hmyz jsou častými přenašeči nebezpečných onemocnění. Pokud cestujete do oblasti Středozemního moře, jsou vhodné zejména prostředky, které chrání i proti flebotomům.