Každým rokem lékaři varují před nebezpečnou chřipkou, která může i zabít. Lidé však stále tuto zákeřnou chorobu podceňují a myslí si, že to nějak přejdou. Ona přeci zase odejde. S velkou pravděpodobností odejde, ale může vám zanechat nějaké nepříjemné následky. Je tedy rozhodně rozumnější se chránit tak, abychom ji vůbec nedostali. Existují dvě ochrany.
1) Žít v naprosto sterilním prostředí– to je už na první pohled nesmysl.
2) Nechat se očkovat– dobrý nápad, který oceníte v době, kdy kolem vás bude bezpočet prskajících a opuchlých lidí a vy budete stále fit.
Nejlepším obdobím na očkování proti chřipce je začátek podzimu. Až chřipková epidemie vypukne, už bude na všechno pozdě. Dospělí a děti od šesti let jsou chráněni asi za čtrnáct dní od podání vakcíny. Ta je účinná půl roku až celý jeden rok. Záleží určitě i na tom, jak moc virus za tu dobu zmutoval. Očkování není bolestivé, jen se může v místě vpichu objevit slabá reakce, kdy místo zarudne. Může se objevit i malá boulička. Vše ale odezní.
· Jestliže máte několik dní po podání slabou vodnatou rýmu, mírně zvýšenou teplotu nebo jiný slabý projev chřipky, pak máte jistotu, že vakcína působí tak, jak má.
· Tělo totiž touto reakcí ukazuje, že si právě vytváří protilátky.
Nebezpečné komplikace
Co vlastně způsobuje, že je chřipka tak nebezpečná? Samotný virus není tak zákeřný, jako komplikace, které se k němu mohou přidat.
o K nemoci se může připojit chřipkový zápal plic.
I při včasné intenzivní péči na tento projev umírá dokonce polovina pacientů.
Přidat se může i zánět srdečního svalu, zánět mozku nebo mozkových blan. Přesto, že komplikovaná chřipka odezní, může za sebou nechat pozůstatky v podobě trvalých následků. Chřipka je nebezpečnější o to více, že je snadno přenosná. Stačí jeden nemocný ráno v autobuse a už se řady nemocných rozrůstají geometrickou řadou.